Opublikowany przez: Monika C. 2019-02-01 13:07:23
Autor zdjęcia/źródło: Sypialnia RAPORT IKEA @Kuba Certowicz
Jakiej czynności Polacy lubią się najbardziej oddawać w sypialni? Czy jest to tylko spanie i seks? Okazuje się, że za zamkniętymi drzwiami do sypialni robimy jeszcze wiele innych rzeczy, dlatego tak skrzętnie pilnujemy prywatności tego miejsca. W przeciwieństwie do salonu czy kuchni, które często urządzamy na potrzeby gości lub wręcz na pokaz, sypialnia jest naszą oazą prywatności. Tu chcemy być całkowicie sobą, nie poddawani niczyjej ocenie.
W idealnym świecie sypialnia służyłaby tylko dorosłym, najczęściej do spania. Byłoby w niej wygodne łóżko, szafki nocne i... tyle. Jednak wszyscy znamy realia i wiadomo, że kiedy pojawiają się dzieci, łóżko rodziców mieści nie dwie ale trzy, cztery, czasem więcej osób. W sypialni też się ubieramy, dbamy o urodę, ćwiczymy, oglądamy filmy, jemy, suszymy pranie... Na tej małej przestrzeni dzieje się naprawdę dużo. Jednocześnie jest to miejsce, w którym chcemy być sobą, przez nikogo nie oceniani. Ani nasz wygląd, ani styl aranżacji. Dlatego do sypialni ma wstęp jedynie najbliższa rodzina. A skoro to tak wielofunkcyjne wnętrze, warto urządzać je tak, by to ono dostosowywało się do naszych potrzeb, a nie my do niego. Tylko jak to zrobić? I dlaczego sytuacje związane z sypialnią wciąż są owiane tabu, skoro większość z nas robi tu podobne rzeczy?
W sypialni spędzamy najwięcej czasu – więcej niż w salonie, kuchni i łazience. Dlatego tak bardzo istotne jest to, by to ona dopasowywała się do naszych potrzeb, a nie odwrotnie. Pojawia się więc pytanie: jak urządzić sypialnię, by w przyszłości, niewielkim nakładem środków i czasu łatwo było dokonywać w niej niezbędnych, ułatwiających funkcjonowanie, zmian?
# 1 wygodne łóżko
Meblem, które króluje w sypialni jest łóżko. Wybierając ramę skupiamy się na wyglądzie i estetyce. I słusznie. Ale dla komfortu snu ważniejszy jest materac i stelaż, oraz tego co pod nimi. Materac powinien być dostosowany do naszych potrzeb. Odpowiednio miękki lub twardy, a jeśli istnieje taka potrzeba stelaż powinien ułatwiać przyjmowanie wygodnej pozycji (sterowany pilotem umożliwia leżenie z uniesionym tułowiem lub nogami). Również ważna jest odpowiednia wysokość materaca – wiedzą to ci, którzy już cierpią na bóle kręgosłupa lub mieli urazy dolnych kończyn. Trzecią sprawą dotyczącą łóżka jest możliwość przechowywania pod nim rzeczy – w specjalnej skrzyni lub w niezabudowanym prześwicie pod łóżkiem.
# 2 szafa
Niewielu z nas posiada osobne garderoby. Większość musi zadowolić się szafą w sypialni. By spełniała potrzeby musi być jak najbardziej pojemna i dobrze zorganizowana. Warto pomyśleć o miejscu na szafę jeszcze na etapie projektowania mieszkania (czasem warto przesunąć jedną ze ścian). W dobrze przemyślanej, wcale nie największej, szafie znajdzie się miejsce nie tylko na ubrania i pościel ale i na rzeczy naszych maluchów, które wygodnie jest mieć „pod ręką”.
# 3 szafki nocne
Okazuje się, że w sypialni większość z nas... suszy pranie. To jest właśnie jedna z rzeczy owianych tabu, tylko dlaczego? Skoro robi to większość z nas? Niektórzy w sypialni ćwiczą. A co w takim razie mają wspólnego szafki nocne z ćwiczeniami i suszeniem prania? To, że możesz pomyśleć o tym żeby były one mobilne i w razie potrzeby łatwo było je – lub chociaż jedną z nich przesuwać (szafki nie muszą być identyczne)
# 4 akcesoria do przechowywania
Akcesoria do przechowywania w sypialni, to nie tylko pudła i pojemniki na drobiazgi – dziecięce zabawki i książeczki, ale także wygodne stojaki, na których można umieścić tablet i słuchawki – wielu z nas przyznaje, iż mimo świadomości, złego wpływu na sen, korzystają z tabletów i smartfonów. Ułatwmy więc sobie chociaż ich przechowywanie.
>>> Czytaj też: Łazienka dla rodziny: jak ją dobrze urządzić?
# 5 zdalnie sterowane zasłony
Ci, którzy mają problem z zasypianiem docenią możliwość zaciągania zasłon lub rolet zdalnie, bez konieczności wstawania z łóżka i wybudzania się. Jest to rozwiązanie coraz łatwiej dostępne (od wiosny także w sklepach IKEA).
# 6 tekstylia
Tekstylia, czyli pościel, narzuty, pledy, zasłony czy dywaniki są nieodłącznym elementem wystroju sypialni. Okazuje się, że tutaj ważny jest zmysł dotyku i oczekujemy rzeczy miękkich i miłych. Dywan przy łóżku sprawi, że stopom będzie i milej i cieplej. Dodatkowy pled lub poduszki sprawdzą się podczas popołudniowej drzemki albo wspólnego spania z dziećmi lub ulubionymi domowymi pupilami. Inną, niedocenianą zaletą tekstyliów jest wyciszanie wnętrza. Tkaninami możemy także łatwo zmienić aranżację z zimowej na letnią lub adekwatną do nastroju lub okazji.
„Sypialnia przyszłości” to kilkumiesięczny, multidyscyplinarny projekt badawczy przeprowadzony we współpracy i dla IKEA w 2018 roku przez infuture hatalska foresight institute. Pozwolił on potwierdzić wcześniejsze obserwacje IKEA o funkcjach odgrywanych przez to pomieszczenie w rzeczywistości. Oprócz nakreślenia obrazu tego miejsca w polskich domach, R zawiera także prawdopodobne scenariusze sypialni jutra. Wśród czynników mających największy wpływ na to, jak za kilka lub kilkanaście lat może wyglądać to pomieszczenie, znajdują się m.in. nadmiar bodźców, urbanizacja, zanieczyszczenie środowiska czy starzejące się społeczeństwo. W celu pozyskania kompleksowych wyników i poruszenia wielu perspektyw wykorzystane zostały różne metody badawcze: ilościowe, etnograficzne, ilościowe oraz tzw. field recording, czyli nagrania terenowe.
Sypialnia jest przestrzenią, w której wielofunkcyjność łączy się z prywatnością. Dla ⅔ Polaków jest ona czymś więcej niż tylko miejscem nocnego odpoczynku. Często ze względu na ograniczoną przestrzeń w domu pełni ona wiele różnych ról – jest miejscem regeneracji organizmu, relaksu, seksu, budowania prywatności, refleksji, ale także jadalnią, garderobą, suszarnią do ubrań, biurem oraz salą kinową czy siłownią. To miejsce, gdzie możemy być sobą i żyć po swojemu, w przeciwieństwie do salonu.
Aktywności, którym lubimy się oddawać w sypialni, to temat tabu, na które rzadko rozmawiamy By pomóc w ułatwieniu codzienności IKEA „uchyla” zamknięte do niej drzwi. Podpowiada, by traktować ją jako miejsce, w którym jest przestrzeń na wiele emocji i które kojarzy się z energią, zmysłami, ekscytacją. Proponowane przez markę rozwiązania mają na celu wykorzystanie tej przestrzeni w najlepszy możliwy sposób i to tak, by wraz z innymi domownikami w niej koegzystować w zgodzie oraz harmonii.
Sen i jego jakość nabierają wśród Polaków coraz więcej wartości i zaczynają być postrzegane jako czynnik niezbędny dla zachowania zdrowia. Dane ilościowe pokazują, że jedynie 4% badanych uważa go za stratę czasu i śpi najkrócej jak się da. Połowa badanych deklaruje, że śpi tyle, ile potrzeba, aby mógł się zregenerować ich organizm. Co dziesiąta osoba czuje się chronicznie niewyspana.
Czynniki technologiczne, społeczne oraz środowiskowe ewoluują i będą mieć duży wpływ na przyszłość naszych sypialni. Będą nimi m.in. nadmiar bodźców i digitalizacja życia (serfowanie w sieci jeszcze przed zaśnięciem), starzejące się społeczeństwo (wygodne łóżko), urbanizacja czy zanieczyszczenia (nie tylko powietrza ale i światłem). Już teraz wymuszają one zmiany, do których musimy nieustannie się dopasowywać. Pytanie, czy sypialnia nadal będzie intymnym azylem?
Bezsenność - aż 24% Polaków deklaruje, że cierpi na bezsenność, trudności z zasypianiem, budzeniem się w ciągu nocy. Coraz szybsze tempo życia, sztuczne światło i stres potęgują problem.
Kryzys bliskości - tym, co może zaskakiwać jest fakt, że zgodnie z deklaracjami Polaków, w sypialni w sferze dotyku najważniejsze jest posiadanie osobnej poduszki (55%), miękkiej pościeli (49%), a dopiero jako trzecie w kolejności znalazło się odczuwanie ciepła ciała drugiej osoby.
Dom, a w szczególności sypialnia, jawią się jako ostoja prywatności. Ludzie potrzebują w domu miejsca, w którym mogą być sami dla siebie. Każdy szuka swojej własnej przestrzeni. To sprawia, że sypialnia postrzegana jest jako miejsce intymne, do którego wstęp mają jedynie szczególne dla nas osoby. Co 3. osoba deklaruje, że jest to miejsce, do którego pozwala wejść jedynie bliskim, a co 10. deklaruje, że tylko ona ma do niego dostęp.
Dane pochodzą z badań opublikowanych w Raporcie "Sypialnia Przyszłości".
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.